Mikao Usui twórca

 

Home
Up

KONTAKT

KSIĘGA GOŚCI
zobacz księgę gości
dopisz się do księgi

 

 

 

 

Mikao Usui to postać, której zawdzięczamy istnienie metody Reiki.

Mikao Usui, lub też Usui Mikao, jak to w Japonii zwykło się stawiać nazwisko przed imieniem, urodził się 15 sierpnia 1865 roku w Japonii, a dokładniej to w prowincji Gifu. Niektóre źródła podają jednak rok 1864. Usui miał żonę, Sadako Suzuki, oraz dzieci – syna oraz córkę. Według niektórych źródeł Usui miał studiować medycynę, filozofię oraz religię i uzyskać doktorat z literatury. Miał również trudnić się różnymi zajęciami, od biznesu przez dziennikarstwo po pracę na stanowisku urzędnika państwowego.

Za młodu Usui miał pobierać nauki buddyjskie. W 1892 roku Mikao zaraził się cholerą, a w czasie swej choroby miał doświadczyć wizji Buddy Medycyny, który przekazał mu duchowe nauki. To właśnie w związku z tą wizją Usui miał później rozpocząć podróż, częścią której były studia nad naukami Buddyzmu, Taoizmu oraz Shinto. Do studiów tych zainspirował go jego nauczyciel Buddyjski, a sam Usui miał po swojej wizji poświęcić się życiu mnicha – nie chrześcijańskiego, ale właśnie buddyjskiego.

Jego duchowa podróż zaowocowała doznaniem Satori – duchowego wglądu w naturę rzeczy – kiedy to praktykował Medytację Wschodzącej Gwiazdy na górze Kurama. To własnie od tej medytacji, trwającej 21 dni, wziął się tradycyjny, choć raczej zaledwie przykładowy okres oczyszczania po dostrojeniach do kolejnych stopni Reiki.

Doświadczenie na górze Kurama ugruntowało i umocniło zdobywaną przez lata wiedzę Usuiego – to dzięki temu wydarzeniu stworzył później metodę, którą nazwał Usui Shiki Ryoho Reiki – dziś znane lepiej jako “Reiki klasyczne”. W tym czasie miał już być znanym nauczycielem buddyjskim, otoczonym przez grupę uczniów – Ci uczniowie mieli stać się później nowymi praktykami Reiki, razem z Usuim tworzącymi organizację Usui Reiki Ryoho Gakkai – organizaja ta istnieje do dziś.

Po ujednoliceniu systemu Reiki, Usui otworzył placówkę, w której dokonywał zabiegów Reiki. Zaczął też inicjować do tego systemu kolejnych uczniów. Usui miał inicjować do Reiki tysiące osób – jak podaje inskrypcja z jego grobu – około 2000 praktyków dostało inicjację z rąk Usuiego. W tym Usui wyszkolił kilkunastu pierwszych nauczycieli Reiki. Usui odszedł z tego świata 9 marca 1926 roku w mieście Fukuyama. Jego śmierć była nagła, przerwała jego podróże po kraju i nauki.

Dużo dodatkowych informacji z życia Usuiego można znaleźć na inskrypcji na jego grobie – do lektury tłumaczenia inskrypcji gorąco zachęcam. Usui stworzył system Reiki poprzez połączenie strzępków wiedzy z wielu tradycji i różnych okresów czasowych, zwięczając swoje poszukiwania mistycznym doświadczeniem na górze Kurama.

Zgodnie z ideałami Buddyzmu i naukami Buddy oraz Kukaja (założyciela buddyjskiej szkoły Shingon), nie zostawił tej wiedzy dla siebie, a postanowił ją przekazać ludzkości. Efekty pracy jednego człowieka widzimy dziś na całym świecie w rozwijającym się środowisku Reiki.

Autor tekstu: Wojciech Usarzewicz


CIASTECZKA-COOKIES-SRODO

Zawartość strony (c) 1998-2024 Arkadiusz Bolesław Lisiecki i cytowani autorzy
Jeżeli chcesz skorzystać w swoich publikacjach z materiałów zawartych na stronie skontaktuj się z autorem 

http://www.oswiecenie.com