SYMBOLIKA

 

Home
Up

KONTAKT

KSIĘGA GOŚCI
zobacz księgę gości
dopisz się do księgi

 

 

 

 

SYMBOL I POZNANIE SYMBOLICZNE

(c) Arkadiusz Bolesław Lisiecki

 

 

 Poniższy wykład pomoże wam dowiedzieć się co to jest Symbol i poznanie symboliczne.

 Cóż to jest więc ten Symbol ?

Czemu on służy, po co i do czego się go używa ?

 Na te pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć.

Symbol jest tym co pomaga nam odkrywać to co Nieznane, to co wymyka się bezpośredniemu poznaniu. To nieznane przybiera wiele form a te formy wyrażają się właśnie poprzez Symbole.

Tyle że Nieznane gdy już ujęte w Symbol przestaje nim być. Symbol to tylko cień Nieznanego.

Symbol jest tym co ma nas przygotować do spotkania z Nieznanym.

Bowiem naturalną reakcją w obliczu Nieznanego jest obawa a czasem strach.

Jest to pozostałość po naszych zwierzęcych przodkach głęboko zakodowana w tak zwanej ?starej części mózgu? CORTEXIE. Jednak poprzez stopniowe poznawanie swej psychiki przez oczyszczanie coraz głębszych pokładów naszej podświadomości możemy w końcu pokonać ten relikt przeszłości.

Wtedy otwiera się przed nami droga w Inny Wymiar Postrzegania Rzeczywistości.

Ale jak to osiągnąć ?

 Jedyna droga którą z pewnością mogę z całą odpowiedzialnością jest Medytacja. Owszem zdobywanie intelektualnej teoretycznej wiedzy też jest bardzo ważne, znam ludzi którzy medytują bardzo długo ale nie potrafią przekazywać tego co poznali.

Co więcej teoretyczna wiedza pomoże wam pokonać strach gdy pojawią się jakieś stany psychiczne których jeszcze nie doświadczaliście, ale bez praktyki, bez bezpośredniego doświadczenia wiedza ta na nic się nie przyda.

Metod prowadzących do Medytacji jest bezliku , szczególnie teraz na przełomie wieków wiele najpotężniejszych narzędzi samopoznania które kiedyś były dostępne w ścisłych kręgach Wtajemniczonych ujrzały teraz światło dzienne i stały się dostępne dla każdego kto chce ich używać, cóż czasem barierą są znaczne sumy pieniężne.

Ale ostrzegam was lojalnie zawsze patrzcie uważnie na tego który wam proponuje jakąś metodę.

Co ten człowiek sobą prezentuje ? Kim jest ? co mu dała ścieżka którą proponuje ? Czy chcesz być taki jak on czy ona ? Jeśli tak to dlaczego ? Czego ci brakuje ? Co on lub ona ma takiego czego ty nie masz ? Czy realizuje w życiu to co głosi ?

Gdy już się zdecydujesz na jakąś metodę to pamiętaj aby się nie stać jej niewolnikiem, fanatycznym wyznawcą.

 

I nie głoszę w tym momencie tak modnego New Age`owskiego mieszana wszystkiego ze wszystkim poprzez branie stąd kawałka a skądinąd innego.

 

Zwracam wręcz uwagę na duże problemy jakie mogą z tego wyniknąć.

Znana postać ze świata psychotroniki Jan Witold Suliga powiedział kiedyś że mieszaniem metod jest jak z mieszaniem alkoholi, wypijesz, smaczne miło szumi w głowie a kac na drugi dzień taki że się pozbierać trudno.

Podobnie jest z metodami prosta rzecz jak chcesz to zrób 108 form TAI-CHI BIAŁEGO ŻURAWIA a potem zaraz 5 form CHI-KUNG Lecącego Bociana życzę zdrowia, zajmie ci trochę czasu aby odpocząć po szoku energetycznym jakiego doznasz. Te dwie metody są ze sobą antagonistyczne. Nie rób takich eksperymentów.

 

Gdy już wybierzesz to wejdź w metodę na 100%, praktykuj ją wytrwale ale gdy czujesz że cię już ona ogranicza to porzuć ją i poszukać czegoś odpowiedniejszego.

Tak są ludzie którzy poświęcili całe życie jednej metodzie, i mają super efekty. I to jest w porządku. Ja tylko stwierdzam że zanim znajdziesz TĄ WŁAŚCIWĄ metodę możesz zetknąć się też z innymi i je wypróbować.

 

Teraz pora przejść do konkretów.

Ojciec współczesnej Psychologii Głębi C. G. Jung zdefiniował takie pojęcia jak ARCHETYP, SYMBOL I MIT. Co one oznaczają najprościej będzie zilustrować przykładem.

 

Weźmy na przykład greckiego Boga Dzeusa - Jest on Archetypem, MITEM będzie opowieść o tym co robił i jaki był. W tym micie przewija się PIORUN którego używał często w gniewie.

 

I od tej chwili PIORUN kojarzy się nam z gniewem Dzeusa., czyli o staje się jego SYMBOLEM. Jednak ścisłym umysłom może się to wydać zbyt uproszczone.

Warto się więc pokusić o próbę zdefiniowania cech jakie posiada SYMBOL, jakie są jego cechy charakterystyczne:

 

  • Symbol ma postać postrzegalną dostępną zmysłami. Jednak nigdy nie istnieje sam sobie, zawsze jest drogowskazem do czegoś, zawsze wskazuje na coś co jest w danym momencie poza naszą percepcją, ale co możemy osiągnąć za pośrednictwem tego symbolu.

 

Przykład z życia wzięty:

Idziemy ulicą i widzimy nagle CZERWONĄ TABLICĘ Z DUŻYM CHARAKTERYSTYCZNYM ŻÓŁTYM ?M?. Już wiecie ? Tak ! Właśnie ! Znak firmowy MAC DONALD`S. Ten znak to nic innego jak SYMBOL zawsze kojarzący się z nam z określoną konkretną firmą sprzedającą śmieciowe żarcie. Przepraszam z wyrażenie ale mam określony stosunek do FAST FOOD i go nie zmienię. Jedyna jadalna rzecz tam to frytki.

 

To że ten znak informuje nas o znajdującej się w pobliżu placówce KONKRETNEJ firmy doprowadza nas do następnej cechy symbolu.

  • Symbol nie ma znaczenia sam w sobie, jest zawsze składnikiem rzeczywistości na którą wskazuje.

  • Każdy symbol występuje w pewnej określonej konwencji. Gdy ta zostaje zapomniana lub zagubiona to symbol niejako ?umiera?. Dobrym tego przykładem są rysunki na płaskowyżu Nazca w Ameryce Południowej. Mamy symbole ale nie przetrwały do naszych czasów żadne legendy, mity, czy podania dotyczące ich przeznaczenia. A przecież musiały dla ludzi którzy je wykonali mieć znaczenie kolosalne skoro tworzyli rysunki ciągnące się na setki kilometrów,

  • Dzięki symbolom odkrywamy nowe wymiary rzeczywistości które były dotychczas skryte za już znanymi wymiarami. Jednak sam symbol w sobie tego za nas nie zrobi. Symbol jest w istocie narzędziem dzięki któremu otwieramy ten wymiar w sobie. Na przykład symbole religijno-mistyczne pomagają nam w doświadczaniu SACRUM Symbol jest obrazem ARCHETYPU i działa na ARCHETYPY istniejące w naszym umyśle. Na przykład co innego znaczy symbol RYBY dla Europejczyka Chrześcijanina a co innego dla Aborygena z Australii.

  • Każdy symbol ma dwa aspekty: POZYTYWNY i NEGATYWNY KONSTRUKTYWNY I DESTRUKTYWNY.

 

Działanie symbolu zależy jednak w dużej mierze od umysłu człowieka, od tego jak symbol rozumie i jak go używa. Z punktu widzenia prezentowanego prze C. G. Junga symbole to projekcja nie do końca uświadomionych treści zawartych w naszej psychice na przedmioty zewnętrzne. Dzięki temu zyskujemy dostęp do treści zawartych podświadomości. Dlatego tak ważne jest przy rozwijaniu w sobie zdolności ESP rozwoju rozumienia symboliki swojej podświadomości.

Tak więc symbole w pełni działają gdy są używane mniej lub bardziej świadomie przez człowieka. Tak wiem że istnieje coś takiego jak promieniowanie kształtów które działa bez względu na to czy ktoś używa symbolu czy nie, ale na dzisiejszym wykładzie zajmujemy się głownie psychologicznymi aspektami symboli.

 

Jeśli chodzi o Mit, to nie tylko mitologie wiata, legendy czy podania dają się podciągnąć pod to pojęcie ale cała KULTUROWA RZECZYWISTOŚĆ. Cała ta RZECZYWISTOŚĆ w rzeczywistości jest wymysłem człowieka. Na przykład jest coś zielonego, na górze kolorowego, z płatkami i ludzie mówią na to KWIAT, FLOWER, CWIETA, DIE BLUME ale tak naprawdę to tylko nazwy opisujące to coś. Genialna jest w tym buddyjska szkoła Zen w której uczy się spojrzenia na RZECZYWISTOŚĆ bez pośrednictwa KULTUROWYCH WZORCÓW.

Cały ten mityczny świat który służy z założenia temu abyśmy się mogli ze sobą komunikować zwany jest IMAGINARIUM RZECZYWISTOŚCI. W IMAGINARIUM RZECZYWISTOŚCI możemy wyodrębnić IMAGINARIUM PRAWDY bowiem to pierwsze dotyczy ogółu ludzi a to drugie Społeczeństwa i Jednostki.

Skąd ten podział ? Otóż nie wszystko w IMAGINARIUM RZECZYWISTOŚCI jest akceptowane przez ogół ludzi, nie wszystko jest uznawane za coś realnie istniejącego.

I tak na przykład wielu z Państwa którzy to czytacie interesuje się Psychotroniką. Znacie i akceptujecie wiele rzeczy i zjawisk o których przeciętny człowiek albo nie ma pojęcia, albo coś słyszał ale uważa to za coś dziwacznego i niewiele mającego do czynienia z rzeczywistością.

Cóż do czasu. Znany jest pewien przypadek gdy pewien dziennikarz prześmiewca, wielki sceptyk i tzw. ?trzeźwo myślący człowiek? kpił i szydził z pewnej kobiety będącej słynnym medium. Otóż po tygodniu nawiedzania go przez dość złośliwie usposobione duchy, z płaczem i na klęczkach przyszedł do Madame prosząc o wybaczenie i uwolnienie od kłopotliwych gości.

 

Teraz pora aby podać konkretne przykłady występowania ARCHETYPU I SYMBOLU. Podstawowym ARCHETYPEM z jakim możemy mieć do czynienia jest odniesienie się do TEGO CO BYŁO PRZED STWORZENIEM, TAO, BOGA, CHAOSU, ABSOLUTU czy jak kto chce to sobie nazwać. Chodzi o coś co było zanim było cokolwiek, coś co jest poza wszelkim poznaniem. I ponieważ o tym czymś nic tak naprawdę powiedzieć bezpośrednio nie możemy to wyrażamy to poprzez SYMBOL.

A SYMBOL absolutnie nie jest samym ABSOLUTEM tylko jego PIERWSZYM PRZEJAWIENIEM czyli JEDNIĄ.

Poprzez tą jednię wiedzie droga do doświadczenia ABSOLUTU. I to jest np. główne przesłanie Mistrzów takich jak Chrystus, Krishna, czy Budda.

Oni właśnie doświadczyli JEDNI z potem dzięki temu TEGO CO PIERWOTNE. Jednia to właściwie jedyna rzecz jaka daje mgliste pojęcie o tym co ją poprzedza. Niestety często mylimy JEDNIĘ z tym co ona reprezentuje.

Jednia jest oddzielona do ABSOLUTU czyli mamy ABSOLUT i jego PRZEJAWIENIE, a to już DWÓJNIA. Ponieważ DWÓJNIA nie jest już ABSOLUTEM jest jego przeciwieństwem czyli SKOŃCZONOŚCIĄ. Jak więc widać DWÓJNIA reprezentuje PRZECIWIEŃSTWO, OPOZYCJĘ. Ale pamiętajmy że DWÓJNIA powstała z przejawienia się ABSOLUTU czyli w rzeczywistości jest jego częścią. Aby możliwy był powrót do stanu idealnego do odnalezienia stanu ZJEDNANIA PRZECIWIEŃSTW jest potrzebny trzeci element czyli TRÓJNIA, będąca w uproszczeniu wynikiem przenikania się i przyciągania elementów składowych OPOZYCJI czyli DWÓJNI.

 O tym jak to działa w praktyce mówią nam różnego rodzaju Sztuki Mantyczne jak Astrologia, Numerologia, I-CHING, Gematria itp.

 


CIASTECZKA-COOKIES-SRODO

Zawartość strony (c) 1998-2024 Arkadiusz Bolesław Lisiecki i cytowani autorzy
Jeżeli chcesz skorzystać w swoich publikacjach z materiałów zawartych na stronie skontaktuj się z autorem 

http://www.oswiecenie.com