AGNIHOTRA

 

Home
Up

KONTAKT

KSIĘGA GOŚCI
zobacz księgę gości
dopisz się do księgi

 

 

 

OCZYSZCZAJĄCA MOC OGNIA.

Rytuały związane z paleniem ognia znane są ludzkości od zarania dziejów; jednym z nich jest Agnihotra. 

Ogień ten normalizuje reakcje chemiczne zakłócone przez zanieczyszczenie środowiska, jest więc szczególnie polecany na terenach skażonych ekologicznie. 

W terminologii wedyjskiej Agnihotra nasyca atmosferę praną; ożywiającą energią niezbędną do życia.

Wywołuje pozytywne zmiany psychiczne i fizjologiczne we wszystkich żywych organizmach w promieniu 1 kilometra od miejsca gdzie pali się ogień. W miejscach regularnego palenia Agnihotra życie ludzkie, zwierzęce i roślinne staje się zharmonizowane i szczęśliwe.”

Agnihotra to ogień palony dokładnie o wschodzie i o zachodzie słońca, w specjalnie do tego celu przygotowanych miedzianych piramidkach o określonych rozmiarach. Paliwem jest wysuszony krowi nawóz (formuje się go w postać placków, a następnie suszy na słońcu), sklarowane masło krowie służące do podtrzymania ognia (tzw. ghee) oraz najlepiej nie połamane i niełuskane ziarenka ryżu, które wrzuca się do ognia z jednoczesnym śpiewaniem mantry.

 Spalaniu posmarowanych ghee kawałków nawozu towarzyszy medytacja kontynuowana przynajmniej do czasu zgaśnięcia ognia. Agnihotry - według jej zwolenników - jest praktyką o charakterze oczyszczającym i leczniczym - oprócz uzdrawiania umysłu i ciała ma oczyszczać atmosferę oraz korzystnie oddziaływać także na rośliny i zwierzęta. Pozytywne działanie ma mieć zarówno ogień, jak i popiół, który wykorzystuje się do zasilania roślin oraz jako lekarstwo. Lecznicze właściwości posiada wyłącznie ogień rozpalony dokładnie podczas wschodu, względnie zachodu słońca (gdy tarcza słońca znajduje się w połowie ponad linią horyzontu). Wykonywany w innym czasie nie jest ogniem Agnihotry, także popiół nie ma wtedy właściwości leczniczych. Wśród korzystnych dla człowieka efektów praktykowania Agnihotry wymienia się m.in. likwidowanie napięć i możliwość doświadczania spokoju umysłu. „Agnihotra odnawia komórki mózgowe, ożywia skórę i oczyszcza krew, [...] neutralizuje działanie patologicznych bakterii”. Dym wdychany podczas ceremonii ma doskonale wpływać na system krwionośny i cały układ nerwowy. Ponadto codzienne wykonywanie ogni Homa (poranna i wieczorna Agnihotra) wytwarza wokół praktykujących rodzaj ochronnej, energetycznej powłoki: „o czasie Agnihotry wokół piramidy, w której jest wykonywana, gromadzą się wielkie ilości energii, tworzy się pole oddziaływania, które neutralizuje działanie energii o charakterze negatywnym. [...] 

Dym Agnihotry gromadzi cząstki szkodliwego promieniowania i na bardzo subtelnym poziomie neutralizuje skutki ich radioaktywnego działania”. Agnihotra stosowana jako metoda oczyszczenia, praktyka lecznicza czy też terapia alternatywna, jest praktykowana bez względu na światopogląd i wyznawaną religię. Niekiedy palenie Agnihotry nabiera charakteru ceremonii religijnej.

W Polsce do ruchów i środowisk praktykujących oraz propagujących Agnihotrę można zaliczyć m.in.: Międzynarodowy Ośrodek Homa Terapii „Agnifarm” w Dachowie, „Oaza” - Centrum Uzdrawiania” w Wysokiej, gospodarstwo ekologiczne w Węgorzynie oraz Misję Uzdrawiania Świadomości i Atmosfery „Agnihotra” w Toruniu.


CIASTECZKA-COOKIES-SRODO

Zawartość strony (c) 1998-2024 Arkadiusz Bolesław Lisiecki i cytowani autorzy
Jeżeli chcesz skorzystać w swoich publikacjach z materiałów zawartych na stronie skontaktuj się z autorem 

http://www.oswiecenie.com