Znani i Lubiani

 

Home
Up

KONTAKT

KSIĘGA GOŚCI
zobacz księgę gości
dopisz się do księgi
 

 

 


Znane osoby o naturyzmie


Informacje zamieszczone na tej stronie dotyczą wyłącznie tych znanych osób, które publicznie przyznały się do swoich związków z naturyzmem lub nie zdementowały takich informacji opublikowanych w poważnych czasopismach. Taka selekcja co prawda poważnie uszczupla poniższą listę, ale pozwala na uniknięcie plotek a także uszanowanie woli osób, których życie prywatne i tak jest wystawione na widok publiczny.

Zamieściłem tu wypowiedzi zarówno osób otwarcie deklarujących się za naturyzmem, tych, którzy de facto naturystami są, chociaż twierdzą, że tak nie jest, oraz tych, którzy sami nie mając w tym kierunku inklinacji, są nastawieni pozytywnie.

Polacy:

Obcokrajowcy:


Agnieszka Osiecka

W Twoim Stylu 4/98 opublikowano artykuł Agaty Passent, córki Agnieszki Osieckiej, pt. "Różna Agnieszka". Można znaleźć tam następujący fragment:
Wiem, że ostatnio temat przedmiotu wychowania seksualnego w szkole jest, nie wiedzieć czemu, drażliwy, ale ja na szczęście miałam mamę, która nie wstydziła się erotyki ani własnego ciała. Pisywała o tym i bywała na plaży nudystów.
Warto dodać, że w książce prezentującej prywatne zdjęcia Agnieszki Osieckiej ("Na początku był negatyw", wydawnictwo Tenten) można znaleźć zdjęcie jej prawie dorosłej córki właśnie z plaży naturystycznej. W książce tej zamieszczono także zdjęcie kilku sławnych pań opalających się na Mazurach w różnych strojach: Wanda Warska i Olga Lipińska są w topless a Elżbieta Cżyżewska "stroju Ewy".

We wspomnieniu Marka Remiszewskiego o Agnieszce Osieckiej, które zostało zamieszczone w Internetowym wydaniu Życia Warszawy (z dn.97-03-23), znajdujemy taki akapit:

Trzydzieści pięć lat temu Mazury wyglądały zupełnie inaczej niż dziś i na ogromnej, kilkusetmetrowej przestrzeni bindugi Bobrowej poza naszymi kilkoma namiotami i stojącymi przy brzegu żaglówkami nikogo i niczego nie było. Aż do pewnego dnia. Zauważyłem, że koledzy z mojego zastepu bardzo ochoczo chodzą po drzewo do palenia w kuchni do bardzo oddalonego miejsca od obozowiska, mając jego dostatek prawie pod bokiem. Ktoregoś dnia rownież udałem się w tamtym kierunku. Tajemnica się wydała. To nie nadzwyczajna obfitość drzewa i suchych gałęzi była przyczyną tych wedrowek, hen aż pod Krzyże, lecz dwie bardzo atrakcyjne, apetyczne młode dziewczyny, które na jednym z ustronnych, stromych stoków jeziora zrobiły sobie plażę dla naturystów. Jedną z nich, jak się później okazało, była Agnieszka Osiecka. Szczupła, o nienagannej figurze i pięknych jasnych włosach.
[...] A jednak w pamięci pozostanie mi na zawsze obraz rozgrzanego słońcem brzegu jeziora, opalających się i kąpiacych nagich kobiecych postaci, a szczególnie widok szczupłej, pięknie zbudowanej dziewczyny o cudownie jasnych, długich, bujnych włosach... Taką ją zapamiętałem.

 


Grażyna Torbicka

Z artykułu "Ukryta w złotym środku" z numeru 8/98 Twojego Stylu:
Ich ulubiona wyspa Panarea w archipelagu eolskim. [...] To są miejsca, gdzie nie jest ważne, czy jesteś biedny, czy bogaty. Wszyscy chodzą boso - opowiada Adam. Grażyna, chociaż nie jest naturystką, opala się tam bez kostiumu.
Nieco inaczej ta sprawa (jako przypadkowy incydent a nie zwyczaj) została przedstawiona w wywiadzie Radia Zet.

 


Alicja Majewska

Znana piosenkarka Alicja Majewska, występując w programie Drozda Show (emisja: TVP2, 1999-06-19) opowiedziała następującą historyjkę wakacyjną (cytat z pamięci):
Będąc na wakacjach w Bułgarii udała się na plażę naturystyczną, szukając zacisznego zakątka. Niestety, ucieczka od ludzi nie bardzo jej się udała, gdyż wkrótce usłyszała głos rodaka:
- A w telewizji to Pani zupełnie inaczej wygląda!
Niewiele z tej historyjki wynika o stosunku Pani Alicji do naturyzmu, ale jest to pierwszy (znany mi) przypadek, że osoba publiczna mówi w polskiej TV, w programie nie mającym nawet dalekich skojarzeń z naturyzmem, że była na nagiej plaży!

 


Anna Chodakowska

Z sondy "Co sądzą o naturyzmie" z numeru 7/95 Żyjmy dłużej:
Nie jestem ani za, ani przeciw naturyzmowi. [...] Myślę, że w opalaniu się nago na tle przyrody jest coś fantastycznego. Ale tylko na przeznaczonych do tego plażach.
Ostatnie dwa urlopy spędziłam w Grecji. Podobało mi się wydzielenie na plażach trzech sektorów: dla tekstylnych, preferujących toples i golasów. Chodziliśmy do golasów z ukochanym i było wspaniale.

 


Ewa Dałkowska

Z wywiadu zamieszczonego w TKK Veto:
- Czy jest Pani naturystką?
- Tak, ale w pustej okolicy, bez licznego towarzystwa.

 


Agnieszka Fatyga

Z wywiadu zamieszczonego w TKK Veto:
- Czy jest Pani naturystką?
- Tak, ale w odosobnienu. Nie uprawiam naturyzmu klubowego.

 


Ewa Kuklińska

Z sondy "Co sądzą o naturyzmie" z numeru 7/95 Żyjmy dłużej:
Nie przeszkadzają mi ludzie opalający się bez przysłowiowego listka figowego. [...] Lubię opalać się nago, ale tylko w solarium, przy otwartym oknie i zamkniętych drzwiach. Na łonie natury - wyłącznie solo.

 


Laura Łącz

Z sondy "Co sądzą o naturyzmie" z numeru 7/95 Żyjmy dłużej:
Naturystką nie jestem, chociaż od wielu lat opalam się nago. Wyłącznie nago! [...]
Mąż, Krzysztof Chamiec, mimo że nie jest naturystą, lubi się rozbierać, zwłaszcza nad wodą. Twierdzi, że woli po wyjściu z kąpieli włożyć suche majtki, niż siedzieć w mokrych.

 


Anna Nehrebecka

Z sondy "Co sądzą o naturyzmie" z numeru 7/95 Żyjmy dłużej:
Bardzo lubię sama lub z najbliższymi na dzikiej plaży, w osłoniętym grajdole, zrzucić kostium kąpielowy. Świat wtedy należy do nas.

 


Krystyna Szyszko

(solistka Operetki Warszawskiej)

Z sondy "Co sądzą o naturyzmie" z numeru 7/95 Żyjmy dłużej:

Opalanie się nago działa jak eliksir młodości. Ściąganie majtek to nie tylko równa opalenizna, pozbycie się gumki cisnącej w pasie, to pozbycie się pewnego stresu. Nagi, agresywny człowiek jest przecież śmieszny.
A my, kobiety, zdejmując staniki i majtki walczymy z kołtuństwem. Mało tego, rozbierając się za darmo walczymy o godność kobiety, poniżaną przez żałosne spektakle ze striptizem w knajpach przy wódce.

 


Olga Sawicka

(aktorka)

Z sondy "Co sądzą o naturyzmie" z numeru 7/95 Żyjmy dłużej:

Uważam, że wokół naturyzmu jest zbyt wiele szumu. Nie widzę problemu godnego dyskusji. Czy opalam się nago? Ja w ogóle unikam słońca, gdyż po opalaniu zamiast czekoladki przypominam... czerwony sztandar. Kiedyś, gdy słońce było dla mnie łaskawsze, na dzikich plażach zrzucałam kostium kąpielowy. Ale warunek! Musiałam być samiuteńka.

 


Janusz Głowacki

W magazynie Uroda 3/99 można przeczytać krótki wywiad z dramaturgiem Januszem Głowackim, a w nim:
- Największy sukces

Kiedyś szedłem Manhattanem, podszedł do mnie jakiś Polak i zapytał: "Czy to pan rozebrał się kiedyś na plaży w Chałupach i miał proces o nudyzm"? Powiedziałem, że tak. Wtedy uścisnął mi rękę i powiedział:
"Serdecznie panu gratuluję. Chciałbym, żeby pan wiedział, że jestem dla pana pełen podziwu".

Młodszym Czytelnikom chciałem przypomnieć, że to właśnie Janusz Głowacki był po wojnie pierwszym, głośnym naturystą w Polsce (wspomniane procesy miały miejsce w latach 70-tych).

 


Krzysztof Hołowczyc

W numerze 10/98 Twojego Stylu został zamieszczony artykuł Liliany Śnieg-Czaplewskiej, pt. "Dla ojca jestem królewną", traktujący o relacjach ojciec-córka. Krzysztof Hołowczyc mówiąc o wychowywaniu swoich córek wspomina też, że:
W domu nie ma tematów tabu, tak jak nagość jest czymś naturalnym a nie powodem do sensacji. Tak było od małego. Jesteśmy rodziną naturystów w obrębie naszego domu, a ja wiem, że moje dzieci nie oszaleją na widok nagiego faceta.

 


Zbigniew Lew-Starowicz

W magazynie Twój Styl 5/96 o synu Pana Starowicza piszą:
Bez skrępowania towarzyszył rodzicom na plaży naturystów. Na tym jednak się kończy swoboda obyczajowa w domu najsławniejszego seksuologa.
- Nie chodzimy nago przy gościach - śmieje się profesor.

 


Jan Nowicki

Z wywiadu zamieszczonego w TKK Veto:
- Czy jest Pan naturystą?
- Dlaczego Pani o to pyta w środku zimy?
- Przywitał mnie Pan, wychodząc z łazienki, w stroju klubowym naturystów.
- Ach, to dlatego... Nie, nie jestem, ale nie mam nic przeciwko rozbieraniu się. Byłem kiedyś na plaży naturystów pod Warszawą i po kilku minutach wydawało mi się, że to właśnie ubrani wyglądają nieprzyzwoicie. Nie jestem pruderyjny.

Tomasz Raczek

W wywiadzie z serii Weekend z gwiazdą przyznaje, że lubi plaże naturystów. Chodzi tam szukając słońca, preferując bardziej ustronne części plaży.

 


Franciszek Starowieyski

W numerze 12/98 Kuchni Polskiej na Wigilię zaprasza znany artysta Franciszek Starowieyski wraz z żoną. W notce biograficznej możemy przeczytać, że
Odpoczywa, stawiając pasjanse i opalając się na plaży nudystów.

 


Krzysztof Kolberger

W programie "Pani Magdo, Pani pierwszej to powiem..." Krzysztof Kolberger opowiadał o swojej podroży/pielgrzymce do Ziemi Świetej. Niestety, słuchałem tej relacji tylko jednym uchem, więc nie mogę podać szczegółów. Okazało sią, że niesłusznie, bo opowiadał jak razem z koleżanką(?) Zosią opalali się nago na dachu klasztoru.

 

Alanis Morrisette

Wg jednego z czytelników listy dyskusyjnej NNN, w wywiadzie udzielonym MTV na temat swojej płyty "Thank U" Alanis Morrisette stwierdziła, że bardzo dobrze czuje się nago i często odpoczywa w zacisznych miejscach, gdzie wszyscy są nago. Temat został poruszony w związku z tym, że w wideoklipie promującym tą płytę artystka występowała nago. Pełen tekst wywiadu (po angielsku) można przeczytać na stronach Young Adult Naturists.

 


Katarina Witt

Dwukrotna złota medalistka zimowych igrzysk olimpijskich w Sarajewie (1984) i Calgary (1988), czterokrotna mistrzyni świata w łyżwiarstwie figurowym Katarina Witt zrzuciła łyżwy i kostium: w grudniowym wydaniu amerykańskiego Playboy'a ukazał się jej pictorial.
[...] nie mam żadnych zahamowań, jeśli chodzi o moje ciało. W Europie panuje pod tym względem dużo większa swoboda, zwłaszcza tak było w NRD, gdzie się wychowywałam. Było tam wiele plaż dla nudystów - często na nie chodziłam.

Pictorial ukazał się także w numerze 1/99 polskiej edycji Playboy'a.

 


Demi Moore

o swojej roli w filmie Striptease (wywiad prezentowany m.in. w Canal+)

Nie czułam się zakłopotana. [...] Dzieci często widzą mnie nagą. Kąpią się ze mną. To dla nich naturalne. W naszej rodzinie nikt się nie wstydzi swojego ciała.

 


Edward VIII

Według przewodnika Istria (Marco Polo, PPWiK, 1998):
Wyspa Rab może się pochwalić tytułem pioniera nudyzmu, po tym jak 1936 roku, ówczesny angielski król Edward VIII i jego żona Wallis Simpson zanurzyli się nago w morskich falach.
Informacja ta nie jest zbyt ścisła, gdyż początki naturyzmu w Chorwacji są trochę wcześniejsze (pierwszą plażę naturystyczną otwarto na wyspie Rab w 1934), Edward w tym czasie był jeszcze "tylko" księciem Walii a Pani Simpson nie była wtedy jeszcze jego żoną (na kanwie tych wakacji powstał musical pt. King is nude, grany w teatrze "Komedija" w Zagrzebiu). Nie zmienia to faktu, że chyba każdy klub naturystów chciałby mieć tak dostojnego członka.

    

Zawartość strony (c) 1998-2009 Arkadiusz Bolesław Lisiecki i cytowani autorzy
Jeżeli chcesz skorzystać w swoich publikacjach z materiałów zawartych na stronie skontaktuj się z autorem 

http://www.oswiecenie.com